Další skvělý týden našich skifů na Gardě (16.-29.6.2014) - tentokrát se i premiérově závodilo na O´pen BIC

02.07.2014 12:34

Minulý týden naši závodníci (Kateřina, Šimon a Veronika) a trenér (Boris) opět strávili intenzivním tréninkem závodních skifů na domácí vodě. O víkendu 16.-17.6.2014 se nejprve věnovali individuálnímu trénování dvojposádkového skifu 29er (Veronika a Šimon). Souhra posádky tentokrát fungovala o poznání lépe než při minulém tréninku, a tak bylo možné více pracovat na zdokonalení a zrychlení manévrů. Výrazně lepší byly tentokrát obraty i halzy, a to i ve vlnách a silném větru. Hodně se zlepšilo, resp. zrychlilo, obracení lodi po převrácení. Větrné podmínky přály spíše rychlostnímu plachtění. V neposlední řadě se posádce podařilo velmi slušně vytrimovat loď. Zatímco Veronika se Šimonem trénovali na 29er, Katka se již o prvním víkendu zdokonalovala zacházení s jednoposádkovým skifem O´pen BIC. Tréninku na lodích O´pen BIC jsme od pondělí 18.6.2014 věnovali další 4 dny. První dva dny probíhal trénink pod vedením Borise ve trojici Veronika, Kateřina a Jacopo (12-letý kamarád z Rimini) a důraz byl kladen hlavně na techniku jízdy a obraty v různých podnínkách od hladké vody a větru jen 10 uzlů až po silně rozvlněnou hladinu s větrem 20+ uzlů. Největší zlepšení bylo vidět na boathandlingu u Kačky a na jízdě ve velmi silném větru u Jacopa (v Rimini plachtí povětšinou ve větru jen do 6 uzlů). Veronika zpočátku spíše jen rozcvičovala svaly namožené z 29er a posilovala břišní svaly při vyvažování. Čtvrtek a pátek byly věnovány tréninkovým rozjížďkám před víkendovým celostátním italským pohárovým závodem třídy O´pen BIC. Trénink probíhal formou green fleet  na reálné trati, ve dvou flotilách podle věku: do 13 (cca 15 lodí) a do 16 roků (něco málo přes 30 lodí). Pro nás to bylo zejména seznámení se specifiky formátu tratí nové lodní třídy. Hned od začátku bylo všem našim jasné, že to bude nejenom trvdý boj o slušné umístění, ale halvně veliká legrace. Odjely se celkem 4 cca hodinové cvičné rozjížďky, na které naše tréninková skupinka ještě navázala krátkým technickým tréninkem k odtranění některých na poslední chvíli zjištěných nedostatků před vlastním závodem III Tappa Circuito Nazionale Open Classe O´pen BIC organizovaným naším partnerským klubem Circolo Vela Arco. Ještě před závodem byly naše juniorky přijaty za řádné členy Classe Italiana O´pen BIC. Vlastní závod probíhal o víkendu 26.-27.6.2014 v oblasti severní části jezera Lago di Garda. V sobotu se závodilo ve středně silném jižním větru (Óra) kolem 15 uzlů na mírně zvlněné hladině a při teplém polojasném počasí na dvojkolové karuselové trati a odjely se v kategorii U16 čtyři a v kategorii U13 tři velmi kvalitní rozjížďky. V neděli byl původní předpoklad odjet nějaké rozjížďky již ráno v mírnějším severním větru (Pelér), ale Pelér nakonec vůbec nepřišel a tak se závodilo opět až odpoledne ve velmi silné Óře (20-22 uzlů) a až metrových vlnách, v relativním chladu a chvílemi i ve velmi hustém dešti. Ani drsné povětrnostní podmínky ovšem neubraly dvěma odjetým rozjížďkám v obou kategoriích na atraktivitě, ba právě naopak. Našim děvčatům silný vítr svědčil a zajely svoje nejlepší výsledky. I když oběma závodnicím YC PanCzech chyběly v nové lodní třídě zkušenosti, držely se povětšinou ve středu závodního pole, Veronika dokonce v jeho první třetině až čtvrtině. Ve flotile U13 závodilo 20 dětí (z nich 6 dívek) ze 3 zemí (CZE, ITA, SUI), z nichž naše Kačka byla nejmladší; ve flotile U16 závodilo 40 mládežníků (z nich 12 děvčat) taktéž ze 3 zemí (CZE, ITA, SUI) a Veronika patřila k věkově nejstarším. Kačka ve své kategorii U13 byla po prvním dnu 14. a po druhém dnu si polepšila o 2 místa na konečné 12 místo z 20; také Veronika v U16 druhý den zlepšila své 13. místo po prvních 4 rozjížďkách prvního dne o 2 místa na konečné skvělé 11. místo ze 40, v pořadí děvčat byla 2 .z 12, v těsném závěsu za první dívkou z ašeho pratnerského klubu. Výborná byla nejen sportovní úroveň závodu, ale i jeho společenská atmosféra a velmi přátelské prostředí. -ZiB-