Smolná neděle na Gardě, ale holky zaslouží přesto pochvalu

12.05.2016 17:08

7. a 8. května 2016 proběhl na naší domácí vodě, v severní části Lago di Garda, další, v pořadí již 3., závod italského velkého poháru skifů 29er. Pořádal ho náš partnerský klub Circolo Vela Arco (Arco Sailing Club). Díky účasti tří zahraničních posádek, jedné slovinské a dvou českých (včetně té naší), byla flotila v italské historii závodů "regata nazionale" třídy 29er s 29 posádkami na startovní čáře dosud nejpočetnější. Závod byl vypsán na 8 rozjížděk. Všechny se podařilo odjet v silném jižním větru (Ora) o rychlosti 15-18 uzlů. Pro naše děvčata Veroniku s Kateřinou byl vítr dost náročný, byť v podobných podmínkách na Gardě již opakovaně trénovaly. Holky jezdily dobře a zvládaly docela bravurně veškeré manévry během dvojkolových rozjížděk, za což jim náleží pochvala. Uznání zaslouží výkon teprve 11-leté kosatnice Katky, která upřímně překvapila svojí fyzickou kondicí. První den děvčata finišovala konzistentně v polovině pole a po 4 rozjížďkách a jedné škrtačce obsadila 15. místo. Vzhledem k podmínkám, které favorizovaly spíše těžší posádky, jsme byli spokojení. Druhý den závodu pro nás začal slibně 10. místem v 5. rozjížďce. První smůla přišla v 6. rozjížďce, kdy se holky po startu nechaly vyvézt na nevýhodné křídlo. Trest se dostavil v podobě škrtacího výsledku. Po průměrné 7. rozjížďce se zdálo, že se náš tým v žebříčku posune o cca 2 příčky nahoru. Ta pravá smůla přišla ale až v závěrečné rozjížďce. Na startu do naší lodi narazila loď italských soupeřů z pozice zcela vzadu a způsobila její převrácení. Veronika s Kačkou tak vystartovaly jako poslední. I přesto zabojovaly a návětrnou bójku po 2. stoupačce točily na 16. pozici. Bohužel v té chvíli došlo na nejhorší. Při kolizi na startu se jim totiž zlomil gennakerový peň. S obtížemi s ním odjeli první zaďák, ale na druhém se peň ohnul do pravého úhlu, což vedlo k převrácení, po kterém gennaker nebylo možné ani uklidit, natož znovu použít. Katastrofický výsledek poslední rozjížďky náš skiff poslal až na konečnou 17. příčku, což  pro nás bylo velké zklamání. Naštěstí závody italského poháru mají pro naši mladou posádku hlavně tréninkový význam, protože o italskou kvalifikaci na juniorské mistrovství světa naše děvčata nebojují a do české se tyto závody nepočítají. Druhá česká posádka Šimon Mareček a Jan Svoboda měla na závodě svůj vítr a skončila na výborném 5. místě. Spolu s loděmi třídy 29er na regatě odděleně startovaly také skify 29erFX (4 lodě) a 29er (2 lodě).