Při vší smůle naše holky v italském pohárovém závodě skifů 29er v top 10

28.04.2016 13:01

O víkendu 23.-24. dubna 2016 se jel v jadranském letovisku Giulianova v pořadí druhý závod série italského národního poháru skifů 29er. Pro naši posádku Živná V. & Živná K. to byl první velký pohárový závod letošní sezóny v Itálii. Flotilu tvořilo 22 lodí z celé země vč. 5 lodí trénujících v Circolo Vela Arco na severní Gardě. Přes velmi nepříznivé větrné prognózy se nakonec z plánovaných osmi podařilo odjet po třech rozjížďkách v sobotu i v neděli. Vítr byl převážně slabý až středně silný, velmi směrově nestálý, závodníky trápil poměrně silný proud, krátké vlny a velmi chladné deštivé počasí. V sobotu strávili na vodě čas od 12 do 20 hodin. Změny směru větru o 30° byly běžné a v závěru 2. rozjíždky se vítr po krátkém bezvětří otočil skoro o 180°, takže zatímco první lodě dojížděly do cíle na zaďák, lodě z druhých 2/3 pole musely do cíle dostoupat. Poslední rozjížďka prvního dne se jela téměř jen na boční kurzy. V těchto velmi diskutabilních rozjížďkách se našim holkám moc nedařilo, jezdily ve středu pole s dojezdy na 11., 10. a 12. místě. To stačilo na průběžné 11. místo po prvním dnu. V nědeli nakonec přišel trochu silnější a kvalitnější vítr a 4.-6. rozjížďka se tak daly odjet v regulérnějších podmínkách. Naše posádka začala vystrkovat růžky a s dojezdy na 7. a 4. místě (po první stoupačce byla dokonce 2.) příjemně překvapila. Po 5 rozjížďkách a jedné škrtačce se holky posunuly na 8. místo jako nejlepší dívčí posádka. Na 8. příčce na shodu s dalšími dvěma loděmi zůstaly i po nevydařeném startu poslední rozjížďky, kdy dostaly BFD. Smůla ale pokračovala i po skončení závodu. Kvůli výsledku protestu, v němž naše loď sice nijak nefigurovala, ale který pomohl našim konkurentům ztrátou jednoho bodu díky diskvalifikaci posádky finišující v předmětné rozjížďce mezi naší lodí a loděmi, co byly za naší posádkou na shodu, se Veronika s Kateřinou posunuly na konečnou 10. pozici a přišly i o titul nejlepší dívčí posádky. Další pohárový závod italské "ligy" třídy 29er se pojede za týden na naší domácí vodě a bude jej pořádat náš patnerský klub Circolo Vela Arco.